Nieodzowne narzędzie geodety - łata pomiarowa

 

Praca geodety opiera się przede wszystkim na pomiarach w terenie, podczas których najważniejszą kwestią jest precyzja. Aby można było z dużą dokładnością wyznaczyć różnice wysokości, niezbędne jest użycie specjalistycznego sprzętu. Jednym z nich, który znajduje się na wyposażeniu każdego geodety, jest łata pomiarowa. Dowiedz się, jakie są jej najważniejsze cechy. 

Do czego służy łata pomiarowa?

Łata pomiarowa nazywana także łatą niwelacyjną to przyrząd geodezyjny stosowany w niwelacji, czyli wyznaczaniu różnic wysokości pomiędzy punktami terenowymi. Umożliwia ona precyzyjne określenie odległości pionowej od stopy łaty do punktu, przez który przechodzi oś lunety niwelatora. Przyrząd ten na pierwszy rzut oka nieco przypomina poziomicę, jest bowiem wąski i prostokąty. Jego cechą charakterystyczną jest jednak możliwość rozkładania, a tym samym zwiększania długości, która może wynosić nawet 6 metrów. Ponadto łata na obu końcach ma specjalne okucia, które pełnią funkcje praktyczne. Stopa łaty, czyli okucie dolne służy do opierania przyrządu na mierzonym punkcie. Istotny jest także wygląd narzędzia pomiarowego - na jego przedniej stronie znajduje się podział, który umożliwia odczytanie odległości od stopy łaty do osi celowej niwelatora. Narzędzie posiada dwie podziałki miernicze - milimetrową do wyznaczania wysokości oraz geodezyjną do wyznaczania odległości. Najczęściej skala występuje w kolorze czerwonym lub czarnym na białym bądź żółtym tle. 

Z jakiego materiału zrobione są łaty niwelacyjne?

Jako że łaty niwelacyjnej używa się w terenie, gdzie wymaga ona częstego przenoszenia, musi być wytrzymała, a jednocześnie bardzo lekka. Kiedyś łaty wykonywane były z drewna, co nie zapewniało zbyt dużego komfortu pracy. Dzisiejsze narzędzia tego typu wykonane są z wysokiej jakości stopów aluminium, a specjalne profile wysuwane teleskopowo umożliwiają łatwe składanie i rozkładanie łaty. Łaty pomiarowe nie są jedynym narzędziem, które pozwala na wyznaczenie parametrów punktów terenowych. Aby można było wykonać kompleksowe pomiary, muszą one współpracować z niwelatorem. Jako że geodeci mają do dyspozycji niwelatory optyczne, elektroniczne i laserowe, muszą dobrać do nich odpowiednia łatę, która będzie współpracowała z urządzeniem.

Trudno sobie wyobrazić pracę geodety bez użycia łaty pomiarowej. Współczesne narzędzia tego typu charakteryzują się lekkością i dają możliwość współpracy z wieloma rodzajami niwelatorów. Wszystko to sprawia, że wykonywanie pomiarów w terenie jest komfortowe, a przede wszystkim bardzo precyzyjne.