Sprzęt do zadań specjalnych - młoty udarowe BOSCH SDS-MAX

 

Użycie specjalistycznych elektronarzędzi znacznie ułatwia wykonywanie prac remontowo-budowlanych. Bez ich pomocy byłyby one nie tylko bardzo czasochłonne, ale także niezwykle obciążające dla człowieka. Z tego powodu stosuje się liczne narzędzia. Niekiedy wystarczą te standardowe, zaś innym razem trzeba sięgnąć po znacznie mocniejsze. Przykładem są młoty udarowe BOSCH SDS-MAX, czyli sprzęt do zadań specjalnych.

Czym się charakteryzują młoty udarowe?

Młoty udarowe charakteryzują się mechanizmem działania, który oparty jest na wykorzystaniu udaru elektropneumatycznego. Jest to systemem, który odpowiada za wytwarzanie rytmicznych uderzeń, co sprawia, że młot ma zwielokrotnioną moc nacisku na poddawaną obróbce powierzchnię. Dzięki temu urządzenie znacznie lepiej radzi sobie z wykonywaniem prac z podłożem o dużym stopniu twardości. Zastosowanie takiego rozwiązania ma również wpływ na komfort użytkowania, udar pneumatyczny nie wymaga bowiem tak dużego nacisku na powierzchnię, jak ma to miejsce w przypadku udaru mechanicznego. Młoty udarowe mogą występować w wersji kującej oraz kująco-wiercącej.

Niezawodne urządzenia Bosch posiadają system, który umożliwia ustawienie dłuta w 12 wybranych pozycjach, dzięki czemu można dopasować jego ustawienie do pozycji kucia. Metalowa obudowa mechanizmu udarowego z zamkniętym systemem smarowania olejowego sprawia, że trwałość i wytrzymałość młota jest ponad dwukrotnie wyższa. Na komfort pracy wpływa także m.in. trójstopniowy system antywibracyjny, dzięki któremu drgania przenoszone na przegub dłoni zostały obniżone o ponad 30%, co w znaczny sposób wpływa na wygodę operatora oraz wydłuża czas pracy bez konieczności stosowania przerw. Oprócz tego młoty udarowe Bosch posiadają także system mocowania SDS-MAX.

Na czym polega mocowanie SDS-MAX?

Młoty udarowe SDS -MAX to jedne z najmocniejszych urządzeń tego typu w swojej klasie. Dzięki najnowszej konstrukcji mechanizmu udarowego oraz silnikom nowej generacji zapewniają o 20% większą wydajność podczas kucia lub wiercenia. Wyposażone są ponadto w specjalną izolację przeciwpyłową, a także w uchwyt narzędziowy SDS-MAX, który zapewnia szybką i bardzo wygodną zmianę osprzętu.

Prace nad realizację tego pomysłu firma Bosch rozpoczęła już w latach sześćdziesiątych. Nowatorska technologia miała za zadanie ułatwić wymianę osprzętu. Początkowo stosowana była w lekkich młotach udarowo-obrotowych. Dopiero w 1990 roku powstał system SDS-MAX przeznaczony do zastosowania w najcięższych elektronarzędziach. Przed jego powstaniem umieszczenie osprzętu wymagało użycia specjalistycznych kluczy, które umożliwiały dokręcenie go za pomocą trzpieni. Było to nie tylko czasochłonne i uciążliwe, ale nie zapewniało także właściwego styku urządzenia z osprzętem. System SDS znacznie usprawnił proces wymiany, a także sprawił, że osprzęt jest stabilniejszy, co przekłada się na lepszy efekt pracy. Umieszczenie wiertła czy dłuta w młocie nie wymaga żadnego dodatkowego sprzętu. Wystarczy jedynie włożyć dłuto i przekręcić do momentu zatrzaśnięcia zamka. Dzięki temu jest ono stabilnie osadzone i znacznie lepiej przenosi drgania. Co więcej, ma to korzystne przełożenie na czas pracy, wymiana zajmuje bowiem zaledwie kilka sekund.

Młoty udarowe BOSCH SDS-MAX to sprzęt do zadań specjalnych. Dzięki najnowszej konstrukcji mechanizmu udarowego gwarantują najbardziej wydajną pracę i długi okres użytkowania. Ponadto innowacyjny system mocowania osprzętu sprawia, że praca z ich użyciem jest szybka i komfortowa. Z pewnością powinny się więc znaleźć na wyposażeniu ekip budowlanych, które oczekują od elektronarzędzi najwyższej jakości.