Co wziąć pod uwagę, wybierając wiertarkę udarową?

 

Wiertarki to podstawowy sprzęt używany zarówno podczas dużych prac remontowo-budowlanych, jak i mający zastosowanie w użytku amatorskim. Te przydatne elektronarzędzia niezastąpione są zwłaszcza przy wierceniu otworów w pracach warsztatowych, serwisowych i domowych. Niekiedy okazuje się jednak, że użycie zwykłej wiertarki jest niewystarczające, ponieważ prowadzone prace wymagają mocniejszego urządzenia o dodatkowych właściwościach, którego doskonałym przykładem są wiertarki udarowe. Dowiedz się, co wziąć pod uwagę przy ich wyborze.

Jak się dzielą wiertarki?

Wiertarki dzielą się na urządzenia bez udaru oraz wiertarki udarowe. Ich budowa jest bardzo podobna, a jedyna różnica związana jest z mechanizmem udaru. Jest to system, który odpowiada za wytwarzanie rytmicznych uderzeń. Wibracje tworzą się w specjalnych zębatkach, które obracają się w przeciwne strony lub w mechanizmach ślimakowych, generujących udar poprzez ruchy posuwisto-zwrotne. Dzięki udarowi wiertarka ma zwielokrotnioną moc nacisku wiertła na wierconą powierzchnię. Z tego powodu wiertarka udarowa sprawdza się w pracy z materiałami o dużej twardości, takimi jak beton, kamień lub materiały ceramiczne. Aby jednak właściwie spełniła swoje funkcje, warto zwrócić uwagę na jej parametry. 

Najważniejsze parametry wiertarek udarowych

Przy wyborze wiertarki udarowej przede wszystkim warto zwrócić uwagę na jej moc. Elektronarzędzia tego typu dysponują dużymi mocami przekraczającymi nawet 1000 W. Im większa twardość materiału, tym moc wiertarki również powinna być wyższa. Dobre modele, do jakich należą wiertarki udarowe Bosch powinny mieć także zsynchronizowany dwubiegowy mechanizm, sprzęgło przeciążeniowe, funkcję stopniowego zwiększania prędkości obrotowej, przełącznik kierunku obrotów oraz wielu innych udogodnień. Dzięki temu praca z nimi będzie nie tylko komfortowa, ale przede wszystkim bardzo efektywna.